Моцарт
На 27.01.1756 година в Залцбург, Австрия, се ражда синът на композитора Леополд Моцарт - Волфганг Амадеус Моцарт, седмо дете в семейството, едва второ оцеляло.
Музикалния си талант момчето проявява още на тригодишна възраст, на пет започва да композира, а шестгодишен свири пред австрийската кралица. Бащата прави турне, на което представя талантливия си син, както и дъщеря си Ана, която също се занимава с музика.
За период от три години (1770-1773) Волфганг е в Италия, където представя с успех свои опери. След бляскавата слава и огромната популярност на детето - чудо, кариерата на музиканта сякаш е в застой за няколко години. И все пак, по време на този “застой” той създава няколко популярни творби - концерти за цигулка, сонати, серенади и първия си концерт за пиано. През хиляда седемстотин седемдесет и седма година умира майка му, Ана-Мария. Това е и година, в която Моцарт напуска Виена. Посещава няколко немски града, на следващата година заминава и за Париж. През хиляда седемстотин седемдесет и девета година се връща в Залцбург. Следва създаването на оперетата “Отвличане от сарая” (1781), с която печели огромна популярност в столицата Виена. Във Виена се запознава и сприятелява с Йозеф Хайдн. През хиляда седемстотин осемдесет и седма година на бял свят се появява и друга от най-известните моцартови творби - “Сватбата на Фигаро”. Две години по-късно, през хиляда седемстотин осемдесет и осма умира и бащата на композитора.
Волфганг Амадеус Моцарт остава във Виена до края на живота си. Умира на пети декември, годината е хиляда седемстотин деветдесет и първа. Около смъртта на Моцарт се носят слухове. В тези слухове често присъства името на композитора Антонио Салиери, който според мнозина е отровил своя колега, но и конкурент. През двадесети век учени отхвърлят тази теория. Медицината от тази епоха не е на необходимото ниво и точната причина за смъртта на гениалния музикант остава неизяснена.
През хиляда осемстотин двадесет и първа година вдовицата Констанца Вебер издава с помощта на втория си съпруг биографията на първия си - Моцарт.
Днес творчеството на Волфганг Амадеус Моцарт е част от най-ценното културно наследство в човешката история, а името му - синоним за необикновен талант и гениалност.